Owrzodzenia aftowe można podzielić na trzy rodzaje: małe, duże oraz opryszczkowate.
Afty małe (afty Mikulicza) stanowią 80% wszystkich owrzodzeń aftowych, mają postać pojedynczych lub mnogich zmian, o średnicy poniżej 1 cm, sprawiających niewielkie dolegliwości bólowe, gojących się z reguły w ciągu 1-2 tygodni. Zwykle pojawiają się już w dzieciństwie lub okresie pokwitania i występują okresowo przez całe życie.
Afty duże (Suttona) stanowią około 10% przypadków. Ich średnica jest zazwyczaj większa niż 1 cm i zwykle po raz pierwszy pojawiają się na początku okresu pokwitania. Zmiany te są bardzo bolesne, goją się w ciągu 2-6 tygodni, z reguły z bliznowaceniem.
Afty opryszczkowate (10% przypadków) charakteryzują się występowaniem licznych, zgrupowanych owrzodzeń o średnicy od 1 do 3 mm. Ich przebieg kliniczny nieco przypomina ten obserwowany w aft ach małych, gdyż goją się bez bliznowacenia w okresie poniżej 1 miesiąca. Częściej występują u kobiet i generalnie spotyka się je jedynie u osób dorosłych.
- Szukaj
Stwierdza się obecność dobrze odgraniczonych owrzodzeń zlokalizowanych w obrębie śluzówki ust, policzków czy języka (ryc. Od 4-432 do 4-435). Znacznie rzadziej powstają na śluzówce podniebienia twardego czy dziąsłach. Mają one z reguły białą, szarą lub żółtą podstawę, otoczoną rumieniową, wyniosłą obwódką.
Ryc. 4-432. Afty na śluzówce policzków i po bokach wędzidełka
Ryc. 4-433. Afta z martwiczą podstawą, o większej niż przeciętnie
średnicy, zlokalizowana na śluzówce policzka w pobliżu ust
Ryc. 4-434. Afta w typowej lokalizacji
Ryc. 4-435. Afty na wewnętrznej powierzchni wargi dolnej
Ryc. 4-432. Afty na śluzówce policzków i po bokach wędzidełka
Ryc. 4-433. Afta z martwiczą podstawą, o większej niż przeciętnie
średnicy, zlokalizowana na śluzówce policzka w pobliżu ust
Ryc. 4-434. Afta w typowej lokalizacji
Ryc. 4-435. Afty na wewnętrznej powierzchni wargi dolnej
- Wskazówki diagnostyczne
- Afty powinny być uwzględnione w diagnostyce różnicowej w każdym przypadku nawracających owrzodzeń w jamie ustnej.
- Praktycznie nie spotyka się aft w obrębie błony podśluzowej (np. na czerwieni wargowej) oraz na skórze (oprócz moszny oraz warg sromowych większych).
- W przeciwieństwie do owrzodzeń występujących w przebiegu schorzeń przenoszonych drogą płciową aft om nie towarzyszy limfadenopatia.
- Diagnostyka różnicowa i pułapki diagnostyczne
- Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej.
- Choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Choroba Behçeta.
- Pęcherzyca.
- Najlepszy test diagnostyczny
- Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego. Wynik biopsji jest z reguły niespecyficzny, chociaż może pomóc wykluczyć inne przyczyny owrzodzeń.
- W razie podejrzenia pęcherzycy należy wykonać badanie immunofl uorescencyjne.
- W celu wykluczenia infekcji HSV należy wykonać hodowlę wirusową oraz badanie PCR.
- Należy rozważyć wykonanie morfologii krwi obwodowej, badanie poziomu witaminy B12, B6, B2, B1, kwasu foliowego, cynku, żelaza i ferrytyny.
- Postępowanie
- Dolegliwości bólowe można zmniejszyć przez stosowanie miejscowych anestetyków, takich jak 2% lignokaina (jedna porcja preparatu wielkości ziarna grochu 4 razy dziennie), 10-20% benzokaina (cienka warstwa preparatu aplikowana na owrzodzenie do 4 razy na dobę) czy dyklonina (jedna tabletka do ssania co 2 godz.).
- Czasami zaleca się stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających glin, wodorotlenek magnezu, lignokainę i difenhydraminę.
- Ból podczas oddawania moczu spowodowany występowaniem aft w obrębie narządów płciowych można zmniejszyć przez zastosowanie kremów lub maści barierowych (np. z wazeliną) bezpośrednio przed mikcją.
- Leczenie
- Należy leczyć choroby będące przyczyną aft oraz niedobory witamin czy minerałów.
- Niektórzy lekarze zalecają płukanie jamy ustnej preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym,
np. z 0,2% chlorheksydyną czy sukralfatem.
- Stosowanie steroidów o dużej mocy w postaci żelu lub maści (halobetazol lub klobetazol), aplikowanych 4 razy dziennie, może skrócić epizody schorzenia. Niekiedy są one stosowane w połączeniu z opatrunkami okluzyjnymi (karboksymetylocelulozowymi).W przypadku dużych aft niekiedy wykonuje się iniekcje doogniskowe z kortykosteroidów (acetonid triamcynolonu w dawce 5-10 mg/ml).
- Donoszono ponadto o skuteczności doustnie stosowanej tetracykliny, jednak antybiotyku nie można podawać dzieciom poniżej 9. roku życia.
Wykorzystano fragment rozdziału Główne dziecięce choroby skóry, Okolice szczególne, Jama ustna zamieszczonego w książce Praktyczna Dermatologia dziecięca, pod red. CRAIG N. BURKHART, DEAN S. MORRELL, redakcja naukowa wydania polskiego: ANDRZEJ KASZUBA opublikowanej przez Wydawnictwo Czelej w 2014 roku.