Naukowcy odkryli drogę podania leków przeciw wirusowi HIV poprzez pokarm dla dzieci

Naukowcy odkryli drogę podania leków przeciw wirusowi HIV poprzez pokarm dla dzieci
Naukowcy z Rolniczego Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii przekonują, że odkryli drogę podania leku przeciwretrowirusowego małym dzieciom. Metodę, która może znacząco poprawić leczenie ponad 3,2 miliona dzieci żyjących z HIV na całym świecie.

Grupa badawcza, w tym Frederico Harte, profesor nauk żywieniowych w stanie Pensylwania, opublikował rezultaty badań w Pharmaceutical Research.

Około 90% dzieci z ludzkim wirusem nabytego niedoboru odporności żyje w Afryce subsaharyjskiej, gdzie dostęp do leczenia przeciwretrowirusowego jest ograniczony. Zgodnie z danymi WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), tylko 23% z tych dzieci otrzymało leczenie antyretrowirusowe.

Lecz nawet jeśli dzieci mają dostęp do tego leczenia – mogą odpowiedzieć na nie źle. Harte zauważa że Ritonavir – jeden z częściej używanych leków antyretrowirusowych w leczeniu HIV i AIDS – może powodować liczne objawy uboczne, jak biegunka, wymioty, ból brzucha i osłabienie.

Harte stwierdza, że również podanie leku dzieciom może być trudne. „Płynna postać leku używana w leczeniu dzieci powyżej 1 miesiąca zawiera 43% etanol i ma okropny smak, opisywany jako gorzko-metaliczny, medyczny, palący” – wyjaśnia.

Co więcej lek nie jest łatwo wchłanialny. „Ritonavir jest wysoce hydrofobowy i ma słabą rozpuszczalność w wodzie”, mówi Harte, „co prowadzi do słabej rozpuszczalności w soku żołądkowym i przewodzie pokarmowym – w konsekwencji do słabej biodostępności”.

Harte i koledzy odkryli bardziej efektywną drogę podania leku dzieciom, zapewniającą lepszą biodostępność.


Źródło: medicalnewstoday.com