Lekarski smartfon

Lekarski smartfon

Smartfony stają się coraz popularniejsze także wśród lekarzy. Jeśli już mamy taki nowoczesny telefon, to dlaczego nie skorzystać z jego pomocy również w pracy? Na przykład w pracy pediatry.

Badanie przedmiotowe dzieci to niełatwa sztuka, weźmy chociaż pomiar częstotliwości oddechów. Parametr ten ma bardzo duże znaczenie, ponieważ u dzieci w wieku od 0 do 5 lat zapalenie płuc to nadal jedna z głównych przyczyn zgonów. Najmłodsi oddychają szybciej niż osoby dorosłe co utrudnia dokładny pomiar. Podczas badania przedmiotowego dziecka organizacja WHO zaleca, by częstotliwość oddechów badać przynajmniej przez 60 sekund. Jest to trudne zadanie a czasami wręcz niemożliwe.

Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie ruszyli na pomoc współczesnej medycynie i postanowili przygotować aplikację, za pomocą której smartfonem można zmierzyć częstotliwość oddechów u dziecka. Po zaprojektowaniu, skuteczność aplikacji została sprawdzona przez 220 osób, które używając smartfonu liczyły częstotliwość oddechów, cały proces został nagrany a ich późniejsze wyniki były oceniane przez ekspertów.

Program RRate jest dostępny dla systemów Android i IOs. Wyświetla on częstotliwość oddechów w połączeniu z animacją oddychającego niemowlęcia, aby zobrazować proces oddychania i potwierdzić pomiar. Zaletą smartfonowej metody pomiaru nad standardową jest jej krótki czas trwania, przy wykorzystaniu smartfonu potrzebujemy tylko 10 s. Sześciokrotne skrócenie czasu trwania pomiaru może mieć znaczenie w warunkach klinicznych, gdzie niejednokrotnie liczy się każda chwila.

Naukowcy zamierzają połączyć aplikację ze smartfonowym pulsoksymetrem, który skonstruowali kilka lat wcześniej z zamiarem stworzenia taniego i przenośnego aparatu do wykrywania zapalenia płuc.

Lek. Maciej Kołodziej


Źródło: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0099266

następny artykuł