COVID-19 – Szczepienia i szczepionki

COVID-19 – Szczepienia i szczepionki
Opublikowano dnia : 05.08.2021

Pandemia COVID-19 wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 przyspieszyła opracowywanie i testowanie szczepionek. Proponowane szczepionki obejmują szczepionki z fragmentem materiału genetycznego (mRNA), szczepionki z wektorami wirusowymi, szczepionki z inaktywowanym wirusem, żywe szczepionki atenuowane oraz szczepionki z podjednostkami białkowymi lub peptydowymi. Większość proponowanych szczepionek koncentruje się na immunizacji białkiem kolca (S) wirusa SARS-CoV-2, które jest głównym celem neutralizacji przeciwciał.

W Unii Europejskiej zarejestrowano 4 szczepionki ukierunkowane na białko S; 2 wykorzystują platformę mRNA [szczepionka Comirnaty (Pfizer BioNTech) i szczepionka Spikevax (Moderna BIOTECH Spain, S.L.)], 2 wykorzystują wektor adenowirusowy [szczepionka Vaxzevria (AstraZeneca) i szczepionka COVID 19 Vaccine Janssen].

Comirnaty (Pfizer BioNTech) i Spikevax (Moderna) to szczepionki syntetyczne ze zmodyfikowanymi nukleozydami RNA (mRNA). Szczepionki mRNA wykorzystują kod genetyczny wirusa jako szczepionkę; mRNA jest następnie degradowane w ciągu kilku dni.

Szczepionka Vaxzevria (AstraZeneca) wykorzystuje defektywnego pod względem replikacji adenowirusa szympansiego (ChAd) jako wektor do dostarczania sekwencji genetycznej pełnej długości białka wypustek SARS-CoV-2 do komórki gospodarza. Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen składa się z adenowirusa ludzkiego [Ad26.COV2-S (rekombinowany)], który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen odpowiedzialny za wytwarzanie białka znajdującego się w SARS-CoV-2.

Szczepionki przeciwko COVID-19 nie zawierają samego wirusa SARS-CoV-2 i nie mogą powodować COVID-19.
W pracy przedstawiono informacje o szczepionkach przeciwko COVID-19 obecnie zarejestrowanych w Unii Europejskiej.
Słowa kluczowe: Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria, COVID‑19 Vaccine Janssen
Przeczytaj COVID - 19 - Szczepionki i szczepienia COVID - 19 - Szczepionki i szczepienia


Ewa Augustynowicz1, Teresa Jackowska2

 1 Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

2 Klinika Pediatrii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie